თავისუფალი ვაჭრობა - მარიამ გაბუნია ქალების ნარატივში
152 ნახვა სექტემბერი 12, 2018
რამდენიმე დღის წინ იაპონიის საგარეო საქმეთა მინისტრის მასპინძლობისას მის ქართველ კოლეგასთან შეხვედრის შემდეგ დავით ზალკალიანისგან შევიტყვეთ, რომ შეხვედრაზე შედგა შეთანხმება და ერთობლივი ძალისხმევით მოხდება სავაჭრო-ეკონომიკური პოტენციალის უკეთ ათვისება და კერძო სექტორში თანამშრომლობის წახალისება. ტარო კონოს ვიზიტი კიდევ რამდენიმე საინტერესო ამბით იყო BMG-ისათვის გამორჩეული. საგარეო საქმეთა მინისტრებმა ნოტების გაცვლით გააფორმეს საქართველოს და იაპონიის მთავრობათა შეთანხმება აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის შესახებ. აქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა და იაპონიის საერთაშორისო სააგენტოს ვიცე-პრეზიდენტმა, ნორიკო სუზუკიმ ხელი მოაწერეს ავტომაგისტრალის პროექტის მეორე ფაზის სასესხო შეთანხმებას, რომლის თანახმად იაპონია საქართველოს343 მილიონი დოლარის შეღავათიან სესხს გამოუყოფს. აქტიურად მიდის საუბარი იამზეც რომ ევროკავშირთან, ჩინეთთან, ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციისა, თურქეთისა და და დსთ-ს ყველა ქვეყანასთან ერთად თავისუფალი ვაწრობსი ხელშეკრულებით საქართველო შესაძლოა იაპონიასაც დაუკავშირდეს. სტუმარი: მარიამ გაბუნია - ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი 12.09.2018