„სუხიშვილები კარნეგი ჰოლში“ - კულტურის გამორჩეული ბრენდების ეს სინერგია და სიტყვათა შეთანხმება სრულიად საკმარისია იმის წარმოსადგენად, თუ რა მასშტაბის მოვლენასთან გვქონდა საქმე. სუსხიანი იანვრის საღამოს კარნეგი ჰოლის სცენა ქართული ქორეოგრაფიის ენერგიით დაიფარა, თუმცა სცენის მიღმა არსებობდა მეორე, უხილავი და უმნიშვნელოვანესი მხარე - ორგანიზება.ღონისძიება, რომელმაც 2700-მდე სტუმარს, მათ შორის, მსოფლიო კულტურული ელიტის გამორჩეულ წარმომადგენლებს, დიპლომატიურ კორპუსსა და ბიზნეს-ლიდერებს უმასპინძლა, კარნეგი ჰოლს კულტურათაშორისო დიალოგის გადაკვეთის წერტილად აქცია. სწორედ ეს იყო ღონისძიების ორგანიზატორის, „ემოლას ქორფორეიშენის“ მთავარი მიზანიც.„ემოლას ქორფორეიშენი“ ამერიკაში დაფუძნებული კომპანიაა, რომელიც ფაქტობრივად ხიდს წარმოადგენს შემოქმედებით ინდუსტრიებს, დიპლომატიურ ინსტიტუტებსა და გლობალურ აუდიტორიას შორის. კომპანია, რომლის დამფუძნებელსაც, სალომე ლილუაშვილი-პარქსს, საქართველოში ყველაზე რეიტინგული მეგა-შოუების კეთების მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს, დღეს უკვე ოკეანის მიღმა ქართული კულტურის ექსპორტს უდგს სათავეში. მისი მისიაა, აჩვენოს ევროპული და ქართული კულტურული მემკვიდრეობა თანამედროვე ხედვით და პროექტების სრული ციკლი მართოს - იდეიდან საერთაშორისო აღიარებამდე. სტუმარი: სალომე ლილუაშვილი - პარკსი - Emolas Corporation, დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
25:17
საქართველოს პირველი პროფესიონალური სახელმწიფო ანსამბლი - საქართველოს ეროვნული ბალეტი “სუხიშვილები”
17 იანვარს მანჰეტენის შუაგულში, მე-7 ავენიუსა და 57-ე ქუჩის გადაკვეთაზე ისტორია დაიწერა. ზუსტად იქ, სადაც 135 წელია მსოფლიო ლეგენდები იქმნებიან - სადაც თავის დროზე „ბითლზი“, ლუი არმსტრონგი და მარია კალასი იდგნენ - ქართული ნაციონალური ბალეტი „სუხიშვილები“ წარსდგა. კარნეგი ჰოლის ტრიუმფი იყო ლოგიკური გაგრძელება იმ გზის, რომელიც სუხიშვილებმა 1945 წლიდან გაკვალეს. სწორედ მაშინ, ილიკო სუხიშვილმა და ნინო რამიშვილმა დააფუძნეს საქართველოს პირველი პროფესიონალური სახელმწიფო ანსამბლი და საფუძველი ჩაუყარეს ბრენდს, რომელმაც დროს ნამდვილად გაუსწრო. რიცხვები, რომლებიც ამ სახელის უკან დგას, ნებისმიერი ბიზნესისთვის საოცნებოა: 500-ზე მეტი საერთაშორისო ტურნე, ხუთი კონტინენტი, 90-ზე მეტი ქვეყანა და 10 000-ზე მეტი კონცერტი, რომელსაც ჯამში 50 მილიონზე მეტი მაყურებელი დაესწრო. ამავდროულად, „სუხიშვილები“ გახდა პირველი ფოლკლორული ანსამბლი მსოფლიოში, რომელსაც ლა სკალას დიდებულმა სცენამ უმასპინძლა, სხვადასხვა დროს კი ოვაციებით შეეგებნენ როიალ ალბერტ ჰოლში, მეტროპოლიტენ ოპერასა თუ მედისონ სკვერ გარდენში. დღეს, დაარსებიდან რვა ათწლეულის შემდეგ, ამ უზარმაზარ მემკვიდრეობას და გლობალურ ბრენდს უკვე მესამე თაობა უძღვება. სწორედ მათ ხელში შეიძინა ანსამბლმა ახალი სიცოცხლე - ტრადიციული ქორეოგრაფიისა და თამამი, თანამედროვე ექსპერიმენტების სინთეზით, რაც ბრენდის სიცოცხლისუნარიანობის მთავარი ფორმულა აღმოჩნდა. სწორედ ამ სწორი მენეჯმენტის შედეგია კარნეგი ჰოლის ანშლაგიც, რომლის ორგანიზება და ქართული კულტურის ექსპორტი ამერიკულ ბაზარზე „ემოლას ქორფორეიშენმა“ უზრუნველყო. დღეს „ქალების ნარატივში“ ვისაუბრებთ იმაზე, თუ როგორ იმართება ლეგენდა. განვიხილავთ კარნეგი ჰოლის ემოციებს, 80-წლიან ისტორიას და ცხადია, თბილისში, 9-10 თებერვალს დაგეგმილ კონცერტებს. სტუმარი: ნინო სუხიშვილი - ანსამბლი "სუხიშვილები", სამხატვრო ხელმძღვანელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia