საქართველოს კერძო კომპანიებს, რომლებიც 2022 წლის 1 იანვრამდე არიან რეგისტრირებული, მეწარმეთა შესახებ კანონის მოთხოვნების შესაბამისად, ამონაწერის განახლებისთვის ვადა 2026 წლის 31 მარიტამდე აქვთ. თუკი კომპანიები სარეგისტრაციო მონაცემებს კანონის შესაბამისად არ განაახლებენ, 2026 წლის 1 აპრილიდან მათი რეგისტრაცია შეჩერდება, რაც კომპანიების ოპერირების შეჩერებას გამოიწვევს. ეს შეეხება საწარმოების მიერ ხელფასების გადახდას, გადასახადების გადახდას, ოპერაციების განხორციელებას, ქონების განკარგვას და ფაქტობრივად ყველა სხვა ოპერაციას, რომელსაც კომპანიები ყოველდღიურად ახორციელებენ.
მეწარმეთა შესახებ კანონის შესაბამისად, ბიზნესების რეგისტრაციის ვადა ერთხელ უკვე გადავადდა - წინა ჯერზე ის 2025 წლის 1 აპრილს უნდა ამოქმედებულიყო და ვადამ ერთი წლით გახანგრძლივდა. ჯერჯერობით უცნობია გადაავადებს თუ არა მთავრობა კანონის მოთხოვნებს კიდევ ერთხელ, რადგანაც ათასობით ბიზნესისთვის რეგისტრაციის შეჩერებამ სახელმწიფოს საგადასახადო შემოსავლებზეც ნეგატიური გავლენა მოახდინოს.